Strona główna
ezotlo (4 kB)

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia oraz pierwszych obecnego Reiki było w Polsce bardzo popularną metodą uzdrawiania i samouzdrawiania. Pojawiali się coraz to nowi nauczyciele Reiki, pompatycznie nazywani Mistrzami i Wielkimi Mistrzami, z łatwością znajdujący chętnych do uczestnictwa w kursach. W księgarniach - zwłaszcza tych ezoterycznych - pełno było książek o Reiki,a po ulicach chodziło całkiem sporo adeptów tej metody. Dziś już nieco opadło zainteresowanie nią, ale wciąż jest znanym sposobem uzdrawiania energetycznego.

Reiki jest systemem uzdrawiania pochodzącym z Japonii. Jego korzenie wywodzą się z buddyzmu, nie zaś z chrześcijaństwa, jak to przedstawiano na kursach w Europie Zachodniej. Sama metoda jest areligijna, co również bardzo akcentowano na kursach.

Mikao Usui Za twórcę Reiki uważa się Mikao Usui. Niemal na pewno nie był on chrześcijańskim mnichem, jak to przedstawiano na kursach w Europie, ale buddystą. Zabieg ten, wprowadzony przez propagatorkę Reiki w świecie zachodnim, Hawayo Takatę, miał chyba uczynić metodę bardziej strawną dla chrześcijan. Jednak gdy okazało się, że nigdy nie był chrześcijaninem, wielu ludzi to oszustwo zraziło do Reiki. Szkoda, bo sama metoda jest prosta, a przy tym skuteczna.

Uzdrawianie w systemie Reiki polega na układaniu rąk w dość ściśle określonych miejscach. Osoba uzdrawiana jest ubrana i zwykle leży. Można w ten sposób uzdrawiać kogoś lub siebie. Reiki, czyli energia uzdrawiająca, płynie przez głowę, serce i dłonie uzdrowiciela. Aby stać się przekaźnikiem (kanałem, jak określają niektórzy) Reiki, należy zostać inicjowanym przez nauczyciela, zwanego u nas Mistrzem. Zasadniczo istnieją trzy stopnie Reiki. Pierwszy uwrażliwia na przepływ Reiki, drugi zwiększa wrażliwość i uczy wykorzystania symboli Reiki, trzeci jest poziomem mistrzowskim, kształci Mistrzów Reiki. O ile dwa pierwsze są raczej tanie (choć to oczywiście rzecz względna), nauka na mistrza często jest bardzo kosztowna. Piszę "często", bo nie wszyscy mistrzowie uznają za stosowne pobieranie bardzo wysokich opłat za ten stopień.

Wspomniane wyżej symbole, zwane również znakami, zostały stworzone przez Mikao Usui. Miały po prostu warunkować uczniów na szybkie wchodzenie w odpowiedni do uzdrawiania stan. Obecnie nadaje się im bardziej magiczne znaczenie, często nazywając "świętymi". Rysuje się je ręką w powietrzu lub w myślach, dodając odpowiednią mantrę czy - jak kto woli - nazwę. Dość łatwo znaleźć je w internecie lub książkach o Reiki. Jest to bez znaczenia, bowiem uważa się że osoba nieinicjowana w Reiki nie może ich użyć. Po prostu nie zadziałają lub zadziałają nieprawidłowo. Ja jednak nie pokażę ich na tej stronie, mimo ich dość dużej dostępności, ponieważ podczas kursu byłem proszony o zachowanie ich w tajemnicy. Kwestia uczciwości.

Podczas seansu uzdrawiania Reiki wpływa do uzdrawiającego przez czubek głowy (czakra korony), następnie przepływa do serca, skąd kieruje się do dłoni. Energia ta jest łagodna i rzadko wywołuje gwałtowne uzdrowienia. Jednak po kilku dniach (na kursach naucza się o potrzebie minimum czterech dni wykonywania pełnego układu rąk) następuje poprawa lub zupełny zanik choroby.

Mówi się że Reiki jest energią inteligentną i sama płynie tam, gdzie jest potrzebna. Stoi to w sprzeczności z poglądami niektórych mistrzów, bardzo naciskających na dokładne układanie rąk. Oczywiście pozycje rąk w linii danego mistrza są jedynie prawidłowe. Cóż dla niektórych takie detale są ważne, może nawet ważniejsze od samego uzdrawiania.

Mimo kontrowersji, o których pisałem wyżej, metoda uzdrawianie energią Reiki jest łatwa do opanowania, skuteczna i wartościowa właśnie z powodu skuteczności. Jednak przestrzegałbym przed uważaniem się za pełnego uzdrowiciela już po kursach drugiego czy nawet trzeciego stopnia. Jak w każdym rodzaju działalności człowieka, prawdziwe mistrzostwo przychodzi wraz z doświadczeniem.

W Polsce ukazała się cała masa książek o Reiki. Według mnie najwartościowsze są następujące:

Brigitte Müller, Horst H. Günter - Reiki wylecz się sam
Tanmaya Honervoght - Reiki Przywracanie zdrowia dotykiem rąk
Walter Lübeck, Frank Arjava Petter - Reiki techniki, których potrzebujesz
Walter Lübeck, Frank Arjava Petter - Reiki kompletny kurs uzdrawiania
Wojciech Usarzewicz - Droga Reiki